Trondheim styrker posisjonen som Norges viktigste messeby for sjømatnæringen
9. mars 2026 · Ukategorisert
Trondheim mobiliserer for å styrke sin rolle som vertskap for verdens ledende møteplass for havbruksnæringen. Stiftelsen Nor-Fishing og store deler av byens hotellnæring forsterker nå samarbeidet for å videreutvikle Aqua Nor og sikre at messen også i fremtiden er sjømatnæringens viktigste møteplass.
Tidligere denne uken møttes Stiftelsen Nor-Fishing og representanter fra Trondheims hotellnæring for å diskutere utviklingen i det internasjonale messemarkedet. Bakgrunnen er etableringen av en ny havbruksmesse på Lillestrøm.
Samler byen bak Aqua Nor
Budskapet etter møtet er tydelig: Trondheim står samlet bak Aqua Nor.
Partene går nå sammen om en offensiv satsing for å videreutvikle messen og styrke Trondheim som messeby.
«Trondheim og Aqua Nor hører sammen. Vi er ikke i tvil om at messen skal beholde posisjonen som sjømatnæringens viktigste møteplass – og nå forsterker vi det i fellesskap.»
— Kristian Digre, daglig leder i Stiftelsen Nor-Fishing
Bransjen stiller opp
Hotellnæringen, Visit Trondheim og næringslivet i byen stiller seg bak en rekke tiltak for å styrke messens konkurransekraft og tydeliggjøre Trondheims fortrinn som vertskapsby.
Blant tiltakene er:
- Styrket vertskap og kapasitet i hotellnæringen for å gi en enda bedre opplevelse for deltakere og utstillere
- Tydeligere profilering av Trondheims unike kvaliteter som messeby med sin kompakte bystruktur, sterke fagmiljøer, akademia, internasjonale tilgjengelighet og maritime nærhet.
- Tettere samarbeid mellom hotellnæring og næringsliv for å gjøre Trondheim enda mer attraktiv for internasjonale aktører
En unik møteplass for den globale sjømatnæringen
Messen er en av verdens viktigste arenaer for teknologi, innovasjon, forskning og forretningsutvikling innen havbruk. Aqua Nor arrangeres annethvert år i Trondheim og samler tusenvis av fagfolk, beslutningstakere og utstillere fra hele verden. I 2025 hadde messen 25 000 besøkende, 700 utstillere og over 80 nasjoner var representert.